Türkiyedeki Sanat Haberlerimiz
» 
Sadri Alışık Tiyatrosunda bu sezon
a aa
Tarih : 07 Ekim 2013 16:26
Sadri Alışık Tiyatrosunda bu sezon
Sadri Alışık Tiyatrosunda bu sezon
reklam

Senelerdir “repertuvar tiyatrosu” anlayışıyla sanatseverlerle buluşmayı gelenek haline getiren Sadri Alışık Tiyatro’nun 2013-2014 sezon repertuvarı belli oldu.
Sadri Alışık Tiyatrosu’nda Birol Güven’in aynı adlı kitabından uyarlanan Levent Ülgen ve Goncagül Sunar’ın rol aldığı “Yatak Odası Diyalogları” ile Çolpan İlhan, Ahmet Uz ve Begüm Birgören’in başrollerini paylaştığı “Sonbaharı Beklerken” oyunları bu sezon da seyircisiyle buluşmaya devam edecek.

Sadri Alışık Tiyatrosu yeni sezonda SAKM Birim Sahne bünyesinde Bertolt Brecht’in en önemli eserlerinden ”Kafkas Tebeşir Dairesi” oyununu Barış Erdenk’in yönetmenliğinde sahneleyecek.

Songül Öden başrollunu oynadığı, ”Kafkas Tebeşir Dairesi” adlı müzikli danslı oyun kasım ayında prömiyer yapacak.

Ayrıca Türkiye’nin önemli yazarlarından Behiç Ak’ın yazdığı “Ayrılık” oyunu Gökçer Genç’in yönetmenliğinde Ezgi Eyüboğlu ve İbrahim Kendirci’nin oyunculuğuyla seyirciyle buluşacak.

Türk tiyatrosunun önemli eserlerinden Dinçer Sümer’in ”Eski Fotoğraflar” oyunu Galip Erdal’ın yönetmenliğinde yeni sezon repertuvarında yer alan bir diğer oyun olacak.

Ayrıca Alman yazar David Gieselmann’ın “Bay Kolpert” isimli oyunu da Sadri Alışık Tiyatrosu’nda yeni sezonda sahnelerdeki yerini alacak.

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu ile Sadri Alışık Kültür Merkezi işbirliği ile gerçekleşen ve 5 sezondur Türkiye’nin dört bir yanını dolaşan “La Fonten Orman Mahkemesi’nde” çocuk oyunu yeni sezonda Ege ve Akdeniz Bölgesi’ndeki çocuklarla buluşmaya hazırlanırken, “Mucizeler Sirki Sisler Ülkesinde” çocuk oyunu Sadri Alışık Çocuk Tiyatrosu bünyesinde sahnelenmeye devam edecek.

SADRİ ALIŞIK TİYATROSU OYUN PROGRAMI:

YATAK ODASI DİYALOGLARI

Yazan: Birol Güven
Yönetmen: Galip Erdal
Dekor: Yekta Özdemir
Işık: Cegiz Özdemir
Ses&Efekt: Ersin Aşar
Kostüm: Funda Sarı
Asistanlar: Özgür Avşar, Selin Alntıntaş
Oyuncular: Levent Ülgen, Goncagül Sunar, Eylem Öden, Hasan Erdem

Sadri Alışık Tiyatrosu tarafından sahnelenen Birol Güven’in aynı adlı kitabından tiyatroya uyarlanan “Yatak Odası Diyalogları”nda Goncagül Sunar ve Levent Ülgen karı-kocayı canlandırıyorlar. Sahnelendiği andan itibaren çok konuşulan ve inanılmaz bir ilgi gören oyun, evli çiftlerin monotonlaşmış özel hayat diyaloglarını ele alıyor.

12 Ekim Kozzy Kültür Merkezi Gönül Ülkü – Gazanfer Özcan Sahnesi 20.30
16 Kasım Zorlu PSM – 20:30
KAFKAS TEBEŞİR DAİRESİ

Yazan: Bertolt Brecht
Yönetmen: Barış Erdenk
Müzik: Engin Bayrak
Koreografi: Sibel Erdenk
Kostüm: Funda Sarı
Oyuncular: Songül Öden, Serhat Yiğit, Ercüment Acar, Göker Ersivir, İlknur Güneş, Işıl Keskin, Yiğit Pakmen, Onur Bilge, Ece Müderrisoğlu, Utku Demirkaya, Serhat Parıl

Prömiyerini Kasım ayında yapacak olan “Kafkas Tebeşir Dairesi” oyununu Bertolt Brecht kaleme almış. Provaları devam eden oyunda 12 kişilik dev oyuncu kadrosu ve beş kişilik orkestrasıyla tiyatroseverlerin karşısına çıkıyor.

Dünyanın her yeri için geçerli olan insanlık temasını işleyen oyunda, din, dil, ırk, mezhep ayrımı gözetmeden dünya insanına seçenek yaşama biçimi sunuyor ve bir insanlık mücadelesinin iç yüzüne iniyor. Evrensel bir nitelik taşıyan; iyilik, dürüstlük, özveri, mülkiyet gibi “insanlık değerlerinin”, çok farklı karşılıklar bulabildiği bir “masal”dan hareket eden “Kafkas Tebeşir Dairesi” müzikli oyunu hem şarkıları hem dansları hemde hikayesiyle yeni sezonun en iddialı oyunu olmaya hazırlanıyor.

 

SONBAHAR’I BEKLERKEN

Yazan: Gökhan Erarslan
Yönetmen: Naşit Özcan
Dekor: Pelin Özüpek
Işık: Cengiz Özdemir
Ses&Efekt: Ayhan Tazeoğlu
Oyuncular: Çolpan İlhan, Ahmet Uz, Begüm Birgören, Tansu Taşanlar, Aytaç Öztuna, Kevork Türker, Nami Esatgil, İnci Ultay, Hüseyin Şener Vurkaya, Eylem Öden, Özgür Avşar, Ünal Hakverdi, Sena Arcın.

“Sonbaharı Beklerken”, kişiyi kendisine ve çevresine yabancılaştıran çağın en baş edilemez hastalığı Alzheimerı konu alıyor. Ayrıca aşk ve bağlılık üzerine de çok önemli mesajlar da veren oyunda, son yıllarında Alzheimer hastalığıyla baş eden bu çiftin aralarında geçen trajikomik hikayesi anlatılıyor.

Her şeye sahip olan ve Çolpan İlhan’ın canlandırğığı yenilikçi yazar Iris Murdoch’un hikayesi. Bir gün Iris, hafızası dahil her şeyini kaybeder. Bir şey hariç… Kocasına olan aşkı. Alzhemier hastalığına yakalanan Iris Murcdoch’ın en büyük destekçisi ise kocası John Bayley’in (Ahmet Uz) aşkı ve bağlılığı olacaktır.

Üç sezondur devam eden oyun bu sezon da Türkiye’nin çeşitli illerinde izleyicisi ile buluşacak.
AYRILIK
Yazan: Behiç Ak
Yöneten: Gökçer Genç
Dekor : Yekta Özdemir
Kostüm :Funda Sarı
Işık: Cengiz Özdemir
Ses&Efekt :Ersin Aşar
Oyuncular: Ezgi Eyüboğlu – İbrahim Kendirci
Biri kadın, diğeri erkek ve dört yıl süren bir aşk evliliği. Boşandıktan sonra ilk kez bir yıl on üç günün ardından bir araya gelen kadın ve erkek neler yaşayabilir? Ya da gerçekte asıl yaşamayı istedikleri nedir?
Kadın ve erkeğin ayrılık sonrasındaki ilk karşılaşmalarında yaşanabilecekler üzerine kurulu olan oyun, bu ikili ilişkinin dünlerine, ayrı kaldıkları zaman içindeki bireysel serüvenlerine yolculuklarıyla traji-komik bir öykü sunuyor. Birbirlerini sonsuza dek yitirme pahasına da olsa birbirlerini acıtırlar, yaralarlar ama bir o kadar da ironik bir gülümseme bırakırlar bizlere.
Ayrılmışlardı
Ve ilk kez bir yıl on üç gün sonra buluşurlar.
Zordu aşkı anlatmak.
Kendilerine Birbirlerine ve sizlere…

BAY KOLPERT

Yazan: Davıd Gieselmann
Çeviren:Sibel Arslan Yeşilay
Yöneten: Yiğit Pakmen
Dekor: Pınar Sena
Işık: Cengiz Özdemir:
Oyuncular: Cem Güler, Melda Narin, Yiğit Pakmen, Ece Güzel, Ece Duran, Ali Deniz Çelik

Tüketim toplumunun doyumsuzluğuyla değişik heyecanlar arayan Ralf ve Sarah çifti, belki de insanın ulaşabileceği en son noktayı bulmak isterken, toplum içinde monoton sayılabilecek insanlar olan Bastian ve Edith’i bu yeni heyecan için kurdukları oyunun içine dahil ederler. Kaotik düzen, pikselleşmiş Mona Lisa, sütlü kahve olayı, hissizlik, insülin, arınmak ve sandık…

“Nedir bütün bu Bay Kolpert hikayesi?”

 

 

DİĞER TİYATRO HABERLERİ

  • Parkta Militarist Bir Gün!

   Parkta Militarist Bir Gün!

   Moda Sahnesi, Kemal Aydoğan yönetiminde Kieran Lynn imzalı ‘Parkta Güzel Bir Gün - An Incident at the Border’ adlı eserle yeni sezona giriş yaptı. Kadıköy’de geçtiğimiz sezon birbirinden kaliteli işleri...

  • BiSahne’de Psikolojik Bir Oyun; ‘Düğün – Sandık Lekesi’

   BiSahne’de Psikolojik Bir Oyun; ‘Düğün...

   2006 yılında kurulan Bi Tiyatro’ yu ‘Etna-Bedendeki Kuyu’ oyunuyla ilk kez tanıma fırsatı yakalamıştım. Grubun kurucuları Laçin Ceylan ve Nihat İleri profesyonel teatral deneyimlerini öylesine güzel sahneye...

  • Oruç Oruoba İlk Kez Sahnelerde

   Oruç Oruoba İlk Kez Sahnelerde

   Duande Tiyatro, Türkiye' nin Dahi Felsefecisi Oruç Aruoba' nın Yürüme adlı kitabını sahneye uyarladı. Duende Tiyatro , Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Bölümünden mezun oyuncuların...

  • 11 Eylül’ün Yeni Dünyası: İnsan Avı

   11 Eylül’ün Yeni Dünyası: İnsan ...

   İngilizlerin casusluk romanı üzerine tanınan ünlü yazarı John le Carré, Almanya’ nun Hamburg şehrinde konsolos olarak görev yaparken "A Most Wanted Man” adlı romanını kaleme alır. Romanı okuyan birisi olarak,...

  • Devlet Tiyatroları ‘Ulusal Tiyatro’ya Dönüşmeli!

   Devlet Tiyatroları ‘Ulusal Tiyatro’ya ...

   Not: Yazarın izni ile gazetedeki köşesinden alınmıştır... Son iki senedir iktidarın hazırlattığı ‘TÜSAK’ Yasa Tasarısı, TBMM’ nin kapısında bekletiliyor. Her sene bir sonraki yıl ‘acaba bu tasarı yasalaşır...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

GÜNÜN HABERLERİ